Jihoruští ovčáci mají původ v krymské oblasti Ukrajiny, kde byli postupně šlechtěni pro ovčácké a pastevecké účely. Hlavním cílem tehdejších chovatelů pak bylo získat psa, který se bude umět popasovat s každými klimatickými podmínky, které jsou pro Krym charakteristické. Tito psi významně zvyšovali komfort nejen samotných pastevců, ale také všech kusů ovcí ve stádě.
A kde hledat předky jihoruského ovčáka? Zřejmě u katalánských ovčáků, ale také ovčáků asijského původu a dokonce i chrtů. První pes, který byl již velice podobný současnému jihoruskému ovčákovi, se objevil až v 19. století.
I tohle plemeno bylo dosti fatálně zasaženo druhou světovou válkou a po jejím skončení přežilo jen několik jedinců. A to byl jeden z hlavních důvodů pro následné křížení s dalšími plemeny, kupříkladu s komodorem, většími pudly, nebo s německými ovčáky.
Vzhledem k dlouhému vývoji do současné podoby, byl jihoruský ovčák uznán za samostatné plemeno až v roce 1983.
Jihoruský ovčák je urostlý a velice dobře stavěný pes se svalnatým krkem a středně širokým, silným hrudníkem. Ten má rovněž mírné zploštění, je ale dostatečně hluboký. Břicho je lehce vtažené. Pánevní končetiny jsou širokého postavení, zatímco hrudní jsou o něco blíže u sebe. Zadní i přední končetiny ovšem disponují velmi silnými svaly.
Hlava je podlouhlého tvaru, vybavena širokou čelní oblastí a viditelným týlním hrbolem. Stop je velmi dobře vyznačený. Čenich jihoruského ovčáka má tmavou barvu a je někdy až nepřirozeně veliký. Oči jsou oválné, s výrazně tmavým zbarvením, ideální je, když jsou kvalitně uzavřené.
Uši těchto pasteveckých psů jsou, například oproti očím, dosti malé, mají trojúhelníkovitý tvar a kopírují linii lebky. Neměly by být nikterak deformované, pouze zplihlé směrem dolů. Jihoruští ovčáci se pyšní silnými čelistmi i skusem, který je pravidelně nůžkovitý.
Povšimnout si můžete také výrazně oválných tlapek, s velmi dobře vyvinutými a pevnými polštářky. Srst má délku kolem 15 centimetrů, její konzistence je hustá a mírně vlnitá.
Barva srsti jihoruských ovčáků je většinově bílá až krémová, se žlutým nádechem. Rovněž se může jednat o plavé zbarvení či šedé zbarvení se skvrnitostí. Až příliš výrazná skvrnitost je ale považována za chybu, stejně jako černé nebo červené zbarvení.
Jihoruští ovčáci byli šlechtěni pro střežení ovcí a později také dobytka a své střežící pudy si zachovali dodnes. Projevuje se to tak, že jsou neustále výbornými hlídači, kteří nemají slitování s žádným vetřelcem. Pozemek, na kterém žijí, považují za své teritorium a chrání si ho jako pověstné oko v hlavě.
Hovoříme zde o vysoce inteligentním plemeni, které si ale může někdy postavit hlavu, což je jen jeden z důvodů, proč by ho měli chovat spíše zkušení. Oceníte nezdolnou otužilost jihoruského ovčáka, vytrvalost a houževnatost. Někteří z těchto psů se mohou výjimečně chovat až agresivně, převážně ale jen k cizím nočním návštěvám, ke kterým chovají nedůvěru. To platí pro každého cizího návštěvníka, svého pána tito psi ovšem nekonečně milují.
Abyste zabránili nadměrné agresivitě a samozřejmě také sklonům k obezitě, je třeba hodně pohybu. Jihoruský ovčák má rád přírodu a vůbec mu nevadí ani zimní procházky, konec konců jeho tělo je přesně na takové podmínky stavěné.
Péče o jihoruského ovčáka je poměrně náročná, tak například vyžaduje časté trimování. Svou velkou důležitost má také pravidelné čistění očí a uší a zastřihování chlupů. Nezbytné je vyčesávání, zejména v jarním a podzimním období. Pokud hovoříme o nárocích na prostor a klima, v těchto směrech je naopak nenáročným psem.
Původně bylo plemeno jihoruský ovčák směrováno ke hlídání stád, především pak ovcí, které byly na Krymu často ohrožovány vlky. Při ostraze proti vlkům se ale příliš neosvědčilo, proto přistoupili chovatelé k dalšímu křížení, tentokráte s již zmiňovanými ovčáckými psy z Kavkazu, ale také s chrty.
V současnosti je využití jednoznačné, jedná se o hlídání majetku a nemovitostí, ale to není vše. Jihoruští ovčáci jsou výborní v soutěžích agility a využívají se také u záchranářských složek a jako lavinoví psi.
Plemeno jihoruský ovčák vyžaduje poměrně chladné klima a v letním období je někdy nutné zajistit klimatizaci pro ochlazení jeho těla. Lze ho také koupat, z vody nemá strach.
Počet komentářů: 1
Nemáte ještě účet? Zaregistrujte se
17. 06. 2016
Kdo vede v anketě o nesnesitelném hmyzu v pokoji
V anketě jednoznačně vede Sršeň obecná, která předběhla dokonce i berušku! :-) Není se čemu divit. Kdo by se nebál tohoto 21-35 mm velkého...Více zde
22. 11. 2015
Vítězové soutěže: Poznejte živočicha
Děkujeme všem účastníkům soutěže: Poznejte živočicha na fotografii, která proběhla na facebooku. Gratulujeme vítězům k výhře...Více zde
01. 07. 2015
Od dubna letošního roku, přispívá na Živočicha svými články nový autor Petr Šopejstal. K dnešnímu dni vytvořil několik...Více zde
Bergabunglah di Bandar Toto terpercaya dan raih kemenangan besar setiap hari! 💰 Nikmati pasaran lengkap, odds terbaik, dan kesempatan jackpot menggiurkan. Daftar sekarang dan buktikan keberuntunganmu!
Mainkan keberuntunganmu di situs Toto Slot terbaik! 💰 Nikmati permainan seru, jackpot besar, dan kemenangan tanpa batas. Daftar sekarang dan raih hadiahnya!
Dapatkan hasil terupdate dan akurat hanya di situs Tabel Data Macau! 🎯 Analisis lebih mudah, prediksi lebih tepat, peluang menang lebih besar! 💰 Cek datanya sekarang dan raih jackpotmu!
Gabung sekarang di situs game IDN Poker terbaik! 💰 Nikmati permainan seru, lawan pemain sejati, dan menangkan jackpot besar setiap hari. Daftar sekarang dan jadilah juara!