Od opice k člověku 3

14. 05. 2012 Veronika Vítová Živočich jménem člověk 5175x 0
Od opice k člověku 3 Období charakterizované jako nejstarší paleolit trvalo asi dva miliony let (2 500 000 – 600 000 př.n.l.). Fauna a flora tohoto období byla zčásti teplomilná, ale přibývaly i nové druhy. Žili zde pospolu poslední z druhů mamutů s prvními slony a předky koní.

 

Co se týče lidského osídlení, nejvýznamnější nálezy pocházejí právě z východní Afriky, kde byly objeveny pozůstatky rodu Australopithecus a Homo habilis. Spolu s nimi byla nalezena řada kamenných nástrojů. Zde však vyvstává otázka, který z těchto dvou rodů je jejich právoplatným výrobcem. Nástroje byly vyráběny otloukáním dvou kamenů stejné tvrdosti o sebe, kdy odštípnutím vzniká na kameni ostrá hrana. Vznikaly tak jednostranné či oboustranné sekáče. Kromě sekáčů se hojně požívaly i úštěpy, jejichž ostré hrany sloužily k řezání. Australantropové (pozn. tento rod je třeba rozlišovat od Australopitheků) lovili menší zvířata pomocí vytvořených nástrojů. Nepochybně důležitou součástí jejich stravy byly i bobule, ovoce a kořeny. Australantropové již měli chrup podobný všežravcům.

Homo erectus v přírodě

Komentář: Homo erectus

Zdroj: Flickr

Období starého paleolitu bylo o něco kratší (600 000- 250 000 př.n.l.). Během této doby se vystřídala doba meziledová s dobou ledovou. Pro floru je zde charakteristický přechod od studených stepí k lesním společenstvím a opětovný návrat ke studeným stepním porostům. Dominantními druhy fauny byly i starobylé formy slona a nosorožce. Osídlení jsou doložena nalezišti v Africe, téměř v celé Evropě (vyjma severní Evropu) a v Asii (dnešní Indie a Čína). Lidský druh žijící v tomto období je nazýván Homo erectus. Používanými nástroji byly zejména jednostranné a oboustranné sekáče z valounů. Avšak v druhé polovině starého paleolitu se v okolí Středozemního moře vyvinula kultura, pro kterou je typické používání pěstního klínu. Sloužil pravděpodobně k sekání, řezání a bodání. Pěstní klíny byly nalezeny i na území dnešní Indie. Jsou ovšem časově mladší a méně vyvinuté než jejich africké protějšky. Větší vyspělost afrického kontinentu dokládají i nálezy velkých drásadel a úštěpů sekáčovitého tvaru. Afrika jednoznačně dosáhla vyššího vývojového stupně než ostatní země světa. Vytvořila tak předpoklady pro nástup středního paleolitu.

Archantropové vyvíjeli složitější myšlenkovou činnost, což se projevilo v úspěšném pokořování přírody. Pomocí dokonalejších nástrojů dokázali lovit i velká zvířata (slony, nosorožce, jeleny atd.) Tento způsob lovu svědčí i o kolektivní spolupráci při daném aktu (na rozdíl od Australantropů, kteří lovili samostatně jen malá zvířata). Větší společenské tlupy vyžadovaly i rozsáhlejší a trvalejší obydlí; pokud se zrovna neobývaly jeskyně, budovali Archantropové obydlí oválného či kruhového tvaru. Stavení bylo navíc vybaveno ohništěm, jež bylo chráněno zídkou proti větru. Archantropové byli lovci, a proto, při migraci zvěře, migrovali i oni sami. Jejich obydlí byla proto využívána vždy jen krátkodobě, sezónně. V nalezišti Terra Amata ve Francii bylo objeveno obydlí oválného půdorysu 15 x 6 m, kam se jeho obyvatelé vraceli vždy na konci jara nebo počátkem léta. Archantropové nepohřbívali mrtvé, ba naopak. Záměrně vypáčené spodiny lebeční svědčí o tom, že tito mrtví byli nadále zužitkování ve formě stravy.


Tweet

Vložit komentář

Zpracovávám data

soutěž

Přihlášení

Zpracovávám data

Zapomněli jste heslo?

Nemáte ještě účet? Zaregistrujte se

Anketa

Jaký hmyz nesnesete v pokoji?
  3% (68)
  8% (196)
  1% (36)
  1% (36)
  1% (19)
  17% (423)
  68% (1649)

Hlasovalo 2427 lidí

Všechny ankety

Aktuality

17. 06. 2016

Kdo vede v anketě o nesnesitelném hmyzu v pokoji

V anketě jednoznačně vede Sršeň obecná, která předběhla dokonce i berušku! :-) Není se čemu divit. Kdo by se nebál tohoto 21-35 mm velkého...Více zde

22. 11. 2015

Vítězové soutěže: Poznejte živočicha

Děkujeme všem účastníkům soutěže: Poznejte živočicha na fotografii, která proběhla na facebooku. Gratulujeme vítězům k výhře...Více zde

01. 07. 2015

Nový autor článků

Od dubna letošního roku, přispívá na Živočicha svými články nový autor Petr Šopejstal. K dnešnímu dni vytvořil několik...Více zde

navštivte ZOO

útulky v ČR

Živočich na sociálních sítích


Twitter



© 2010 - 2015 Živočich.com

Webdesign Strita.Design and CMS: www.vades.cz

Bergabunglah di Bandar Toto terpercaya dan raih kemenangan besar setiap hari! 💰 Nikmati pasaran lengkap, odds terbaik, dan kesempatan jackpot menggiurkan. Daftar sekarang dan buktikan keberuntunganmu!

Mainkan keberuntunganmu di situs Toto Slot terbaik! 💰 Nikmati permainan seru, jackpot besar, dan kemenangan tanpa batas. Daftar sekarang dan raih hadiahnya!

Dapatkan hasil terupdate dan akurat hanya di situs Tabel Data Macau! 🎯 Analisis lebih mudah, prediksi lebih tepat, peluang menang lebih besar! 💰 Cek datanya sekarang dan raih jackpotmu!

Gabung sekarang di situs game IDN Poker terbaik! 💰 Nikmati permainan seru, lawan pemain sejati, dan menangkan jackpot besar setiap hari. Daftar sekarang dan jadilah juara!